NARODOWY PROGRAM ROZWOJU CZYTELNICTWA

 

Zespół Szkół Technicznych w Augustowie uczestniczy w realizacji Priorytetu 3 „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa” dotyczącego wspierania w latach 2016-2020 organów prowadzących szkoły oraz biblioteki pedagogiczne w zakresie rozwijania zainteresowań uczniów przez promocję i wspieranie czytelnictwa dzieci i młodzieży, w tym zakup nowości wydawniczych.

Szkole zostało przyznane dofinansowanie w wysokości 4 tys. zł z funduszy Ministerstwa Edukacji Narodowej (80% finansowania projektu) oraz 1 tys. (20% jako wkład własny) zabezpieczony przez organ prowadzący.

 

Po konsultacjach z uczniami i nauczycielami sporządzono listę proponowanych zakupów, która została również zaopiniowana przez Radę Rodziców i Samorząd Uczniowski.

W związku z zamiarem zakupu książek szkoła wysłała do augustowskich księgarni  zapytanie ofertowe o wycenę książek i wybrała najkorzystniejsze oferty.

Nie wszystkie wskazane książki mogą być zakupione (braki na rynku wydawniczym), jednak ogromna większość niedługo już będzie dostępna w naszej bibliotece. Zakupy są realizowane.

Biblioteka ZST w Augustowie współpracuje z Miejską Biblioteką Publiczną.

Uczniowie zawsze mogą skorzystać z księgozbioru MBP – informacja z adresem i godzinami otwarcia umieszczona została w widocznym dla wszystkich miejscu oraz na stronie internetowej biblioteki szkolnej.

 

Nasi uczniowie uczestniczą w konkursach i imprezach organizowanych przez MBP.

 

Powiatowy Konkurs Recytatorski Poezji Zbigniewa Herberta

W związku z ogłoszeniem roku 2018 Rokiem Zbigniewa Herberta i mijająca 20. rocznicą śmiercią poety APK- Miejska Biblioteka Publiczna w Augustowie ogłosiła Powiatowy Konkurs Recytatorski Poezji Zbigniewa Herberta. Uroczyste podsumowanie odbyło się w poniedziałek, 21 maja.
Celem konkursu była popularyzacja twórczości Zbigniewa Herberta, rozwijanie wrażliwości na słowo poetyckie, poszukiwanie literackich wzorców i wartości istotnych w życiu młodego człowieka, kształtowanie kultury żywego słowa oraz doskonalenie warsztatowych umiejętności recytatorskich, odkrywanie i rozwijanie zdolności artystycznych wśród uczniów, promowanie młodych talentów oraz integracja uczniów augustowskich szkół oraz powiatu augustowskiego.

Naszą szkołę reprezentował Adam Gryczewski z klasy II TŻiUG przygotowany przez Panią Małgorzatę Puczyńską.

 

 


Każdy z uczestników otrzymał nagrody książkowe i pamiątkowe dyplomy. Organizatorzy podziękowali również nauczycielom, którzy przygotowali młodzież do konkursu.
Więcej informacji i zdjęć na stronie Miejskiej Biblioteki Publicznej.

 

„Jak nie czytam jak czytam”

 8 czerwca będziemy brać udział w akcji organizowanej przez Miejską Biblioteką Publiczną.

Ale póki co...

W ramach akcji Jak nie czytam, jak czytam proponujemy pochwalenie się przez uczniów (lub nauczycieli) czytaną książką w portalach społecznościowych.

Zabawa #JakCzytam jest prosta:

1.    Wystarczy zrobić sobie selfie z czytaną książką (najlepiej podczas akcji)

2.    Wrzucić je na swój profil na Facebooku lub Instagramie z hashtagiem #JakCzytam w opisie

3.    Ustawić prywatność zdjęcia na publiczne, by wyświetlało się wszystkim użytkownikom

4.    Wziąć udział w losowaniu nagród (czytnik e-booków, 10 wybranych książek)

 

Wspólne czytanie w Miejskiej Bibliotece Publicznej

 

8 czerwca w piątek młodzież augustowskich szkół zebrała się na skwerku przed Miejską Biblioteką Publiczną by wspólnie czytać ulubione książki.

Uczniowie klasy I TM oraz II TOT/TŻiUG/TM pod opieką p. Małgorzaty Kondrackiej i Grażyny Ossowskiej reprezentowali Zespół Szkół Technicznych w tej ogólnopolskiej akcji czytelniczej.

Oprócz cichego czytania przyniesionych książek wysłuchali wierszy Zbigniewa Herberta – patrona roku 2018.  Wspólnie z innymi stworzyli też „Ściankę poezji”, na której zawisły cytaty z ulubionych tekstów Herberta.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nowe książki rozchodzą się jak świeże bułeczki....

Nasze nabytki w ramach Programu w dziale Nowości

 

 

 

 

 

8 września 2018 r. w ramach Narodowego Czytania "Przedwiośnia" Stefana Żeromskiego pod patronatem Prezydenta RP w sali teatralnej Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Augustowie spotkali się uczniowie, nauczyciele, dyrektorzy szkół, władze powiatu oraz inne osoby, aby wspólnie przeczytać wybrane fragmenty lektury. Augustowskie zespoły teatralne przedstawiły najważniejsze sceny powieści.

ZST reprezentował dyrektor Maciej Oleksy i polonistka Małgorzata Puczyńska.

 

 

Wrzesień 2018

Jak co roku Samorząd Uczniowski wraz z opiekunem Edwardem Słomskim
 organizuje KIERMASZ KSIĄŻEK.

Uczniowie mogą wymienić się książkami i odsprzedać podręczniki